Domy Španelsko
Inspirujte se na našem blogu Inspirujte se na našem blogu

Poznejte španělské Vánoce

Poznejte španělské Vánoce
5 srp

Poznejte španělské Vánoce a vánoční svátky - jak vypadají?

Ve španělsku běžně začínají dětem vánoční prázdniny 22. prosince. Kdy se zároveň vyhlašují výsledky velké vánoční loterie, která je pořádána každým rokem už od r. 1763. První ceně se říká El Gordo de Navidad („Vánoční tlouštík“). V televizním přímém přenosu trvajícím pět hodin děti ze školy Sv. Ildefonsa v Madridu vyzpěvují vítězná čísla. Nejvyšší částkou výhry jsou 4 miliony eur.

CO SE DĚLÁ 24. PROSINCE

se koná La Nochebuena („Dobrá noc“). Této noci se účastní celá rodina a koná se velké hodování, návštěva La Misa del Gallo („Kohoutí mše)“ a slaví se až do ranních hodin. Podle legendy se říká, že to byl kohout, který jako první oznámil Ježíšovo narození.

Pokrmy

Na rozdíl od nás si Španělé vybírají ze široké škály nejrůznějších pokrmů, které se liší i v závislosti na oblasti, ve které žijí. Jí se krocan, jehněčí, vepřové a nejrůznější druhy mořských plodů. Po nich následují zejména sladkosti, které jsou arabského původu, proto v nich nemůžou chybět mandle a med:

el turrón - trochu připomíná chalvu nebo turecký med,

el mazapán - marcipánové figurky,

el polvorón – sádlové cukroví a různé druhy ořechů, či různé přílohy jako šunka.

Pije se cava (typ vína podobný šampaňskému), sidra a další nápoje.

CO SE DĚLÁ 25. PROSINCE

Pod vlivem angloamerické kultury slaví Španělé příchod španělské obdoby Santa Clause, kterému se tu říká Papa Noel. Na mnoha místech proto zahlédneme známou červenobílou figurku snažící se dostat do domu přes balkón nebo přes okno.

V minulosti děti chodily v těchto dnech koledovat. Zpívaly vánoční písně za doprovodu nástrojů a za odměnu dostávaly sladkosti a peníze. Dnes se pod slovem aguinaldo rozumí spíše vánoční dar podniku zaměstnancům.

Tento den se pokračuje v hodování, připravuje se např. el puchero de Navidad, což je jídlo složené z masa, zeleniny s těstovinami nebo s rýží.

CO SE DĚLÁ 28. PROSINCE

Na tento den připadá El Día de los Santos Inocentes (Den svatých neviňátek), kdy se připomíná údajné Herodovo vraždění dětí Ve Španělsku způsob slavení je podobný našemu aprílu, televize a rádio publikují falešné zprávy, vysílají se zábavné programy, kde se zesměšňují známí lidé, také se dělají sbírky pro potřebné děti.

NOCHEVIEJA (SILVESTR)

Další den hodování s rozdílem, že lidé výrazněji slaví a vyráží slavit mimo domov a účastní se zábavních akcí (el cotillón), movitější lidé třeba i na lodích nebo v cizině. O půlnoci se při každém odbití zvonu sní jedna kulička hroznového vína pro štěstí.

LOS REYES MAGOS (TŘI KRÁLOVÉ)

El Niňo (Dítě, jmenuje se tak protože měli Tři králové následující den navštívit Ježíška, kterému se španělsky říká Niňo Jesús). V některých rodinách děti přes noc připravují dárky, vodu pro velbloudy, mléko pro Tři krále a boty na dárky. K snídani se jí zvláštní druh pečiva prstencovitého tvaru zvaný El Roscón de Reyes, který bývá zdobený kandovaným ovocem, což má symbolizovat rubíny a Esmeraldy zdobící pláště Tří králů. Dovnitř se schovává figurka a bob. Říká se, že kdo najde bob, zaplatí roscón a kdo najde figurku, bývá korunován králem.

Feliz Navidad y Próspero Año Nuevo! Veselé Vánoce a úspěšný nový rok!

Share

WhatsApp