Domy Španelsko
Inspirujte se na našem blogu Inspirujte se na našem blogu

Zlatý hrad na špičce Maurova obličeje

Zlatý hrad na špičce Maurova obličeje
13 srp

Dominantou města Alicante je majestátní zlatý hrad, tyčící se ve výšce 166 metrů nad mořem, odkud dohlíží na tamní přístav. Jedná se o nádhernou, dobře zachovalou středověkou pevnost na vrcholku hory Benacantil. Na stavbě samotné je vidět lehká inspirace arabskou kulturou, což koresponduje s předpokládaným obdobím jejího vzniku někdy v 9. století, kdy ve Španělsku stále přetrvával arabský vliv. Vrcholek hory netvoří jen hrad samotný, ale také přilehlé kostely, kobky nebo terasy s příkopy a opevněním.

Hrad má bohatou minulost a byl svědkem mnoha historických milníků, které utvářely jeho tvář až do podoby, jakou známe dnes. Na svátek svaté Barbary 4. prosince 1248 podlehly brány hradu silám Alfonsa XI. z Castile, který na počest této události přejmenoval pevnost na Castillo De Santa Bárbara, čili hrad svaté Barbary.

Právě samotný vrchol hory je místo, odkud si nejlépe vychutnáte výhled na moře, přístav i město. V této části najdete ty nejstarší z později dostavených budov, jako je guvernérův dům nebo stará nemocnice. Nachází se zde i nenápadná kavárnička s drobným občerstvením. V nižší úrovni pak najdete budovy z 16. století. K vidění jsou zde ruiny kostela svaté Barbary, salon Felipa II. a kasárna s nástupištěm pro vojáky. Poslední a nejnižší úroveň areálu je z 18. století. Měla převážně obranný charakter, proto zde kromě kobek naleznete hlavně opevnění s masivními kanóny. Je to nejvyšší bod, kam až se dá vyjet autem. Pro tyto účely je zde zbudováno menší parkoviště a také zastávka výtahu, kterým se můžete nechat vyvézt na vrchol hory. Mnohem jednoduší je ale nechat auto na parkovištích ve městě, kde je vždy dostatek míst, a vyjet výtahem přímo z úpatí hory.

Svědectví nenaplněné lásky

Leckdo si možná všimne, že hora, na které je hrad postaven, z pohledu od pláže náramně připomíná mužský obličej. Údajně tomu tak není náhodou. Říká se, že v hradu žila princezna, která se zamilovala do jednoho Maura. Její otec tuto lásku neschvaloval a zakázal jí se s mužem vídat, natož si ho vzít. Mladá princezna neunesla odloučení od svého milého a v zoufalství skočila dolů z hradního opevnění. Jakmile to Maur zjistil, vyšplhal na zdi hradu a vrhnul se za ní. Od té doby můžeme vidět v hoře jeho zmučenou tvář právě v místě, kde oba zahynuli.

Co se hodí vědět

Až nahoru se dostanete pohodlně pěšky po některé z četných cest. Každá z nich je opatřena odpočívadly, kdyby vám v teplejších měsících došly síly. Vstup do areálu je samozřejmě zdarma. Jediné, za co se platí, je využití výtahu. Obousměrný lístek se dá koupit v automatu u vstupu. Cena je 2,70 EUR. Otevírací doba komplexu je od 10 hodin ráno do 22 hodin večer. Výtahy jezdí od 10.00 a končí poslední jízdou nahoru v 19.20 a poslední jízdou dolů v 19.40. V areálu také najdete výstavní centrum a muzeum zachycující historii města i hradu samotného.

Až se setmí...

Zlatý hrad je neodmyslitelně spjat s městem Alicante, a proto je často centrem nejrůznějších kulturních představení. V letních měsících zde městská rada organizuje koncerty pod hvězdami na hradním nádvoří. Představení se zpravidla konají v pátek a v sobotu po 22. hodině večer. Pokud zrovna budete v danou dobu ve městě, návštěvu rozhodně nevynechejte. Uvidíte zpravidla decentní vystoupení s monumentálně nasvětleným komplexem na pozadí, a snadno nasajete trochu té místní atmosféry.

Kde se zámek nachází?

Alicante je jak názvem města, tak celé provincie, která se skládá z 10 okresů a je nejmenší a nejjižnější provincií Valencijského společenství, dříve známého pouze jako Valencie. Jedná se o jedno ze 17-ti autonomních společenství Španělska, jehož název je odvozen od nejdůležitější metropole regionu, kterým je Valencie.

Galerie obrázků

Share

Nemovitosti

WhatsApp