Domy Španelsko
Inspirujte se na našem blogu Inspirujte se na našem blogu

Jak začít bydlet v zahraničí? Třeba ve Španělsku?

Jak začít bydlet v zahraničí? Třeba ve Španělsku?
21 pro

Zajímá vás, jaké jsou kroky jsou potřeba k přesunu do Španělska? Bez ohledu na to, zda dáváte přednost městskému životu, přírodě, plážovým městečkům nebo někde v horách, Španělsko má místo snů pro každého. Zde shrneme několik důležitých bodů, které je dobré znát, pokud uvažujte o přestěhování do Španělska.

Zajímá vás, jak se přestěhovat do slunného Španělska a jak je to vlastně těžké? To bude záviset na vašich konkrétních okolnostech a na tom, odkud původně pocházíte. Občané EU nebo lidé s trvalým pobytem v členské zemi EU budou mít proces stěhování do Španělska poměrně snadný. A to platí i pro nás, pro občany České republiky.

Pokud je vaším snem žít v zemi churros, tapas a tinto de verano, tento průvodce vám poskytne vše, co potřebujete vědět, když se stěhujete do Španělska; od toho, jak získat vízum, přes orientaci na trhu s bydlením, hledání dobrých škol, otevření bankovního účtu a podání daňového přiznání.

Není divu, že Španělsko je favoritem mnoha lidí. Je toho víc než jen slunečné počasí, široké pláže a dobré jídlo. Rovnováha mezi pracovním a soukromým životem a obecná kvalita života jsou jen některé z výhod stěhování do Španělska. Španělé mají velmi jasné priority, rodina, přátelé, socializace a relaxace jsou na prvním místě. Uvolněná pracovní kultura, vynikající mezinárodní školy a bezplatná kvalitní veřejná zdravotní péče jsou jen některé z výhod této neuvěřitelné jihoevropské země.

STĚHOVÁNÍ DO ŠPANĚLSKA

Proces stěhování do Španělska může být bez stresu, pokud budete dodržovat postupy. Budete mít mnoho alternativ, jak poslat své domácí vybavení do Španělska. Španělsko je díky své výhodné geografické poloze jedním z nejlepších dopravních uzlů na světě. Ať už plánujete přepravu svých věcí letecky, vlakem, po moři nebo po zemi, měli byste mít na výběr z mnoha možností. Z ČR to asi nebude žádný problém.

Po příletu budou muset vaše věci projít španělskou celnicí, ať už v přístavu nebo na letišti. Pokud nemáte co deklarovat, je tento proces snadný, ale pokud převážíte nějaké předměty, které jsou zakázány nebo omezeny celními orgány, budete je muset deklarovat. Pokud máte například léky, které spadají do kategorie kontrolovaných drog stanovené španělskými celními orgány, budete muset požádat o dovozní licenci na španělském konzulátu země vašeho původu. Obecným pravidlem je, že je vhodné přivézt pouze položky v povoleném množství a vzít si s sebou všechna potřebná povolení, abyste se vyhnuli překážkám na hranicích. Uvědomte si, že množství se výrazně liší v závislosti na tom, zda pocházíte ze země mimo EU nebo z EU. Opět platí, že ČR je v EU a tak by vše mělo být snadné.

I přesun do Španělska s domácími mazlíčky je poměrně jednoduchý. Povinných očkování není mnoho. Všechna zvířata musí prokázat nedávné očkování proti vzteklině, bez ohledu na to, odkud pocházíte. Vzhledem k tomu, že psi, kočky a fretky do tří měsíců věku nejsou očkováni proti vzteklině, nemají povolen vstup do země, takže na to při plánování stěhování pamatujte.

VÍZA A PRACOVNÍ POVOLENÍ

Zajímá vás, jak získat vízum a pracovní povolení do Španělska? Tato část obsahuje vše, co potřebujete vědět o procesu žádosti o vízum a požadavcích pro přestěhování do Španělska.

Jako občan EU můžete po dobu tří měsíců volně cestovat a žít na území Schengenu. Po uplynutí této doby se budete muset zaregistrovat u místních úřadů. Pro občany země mimo EU je tento proces složitější. Pro vstup do Španělska tito lidé potřebují krátkodobé schengenské vízum, které má platnost 90 dnů. Pokud plánujete zůstat déle, budete muset současně požádat o dlouhodobé vízum.

Chcete-li požádat o španělské vízum, budete muset splnit některé požadavky, jako je doklad o dostatku finančních prostředků, čistý trestní rejstřík a osvědčení o celkovém dobrém zdravotním stavu. Jako vysoce kvalifikovanému pracovníkovi vám může být dokonce vydána evropská modrá karta, která je ekvivalentem zelené karty ve Spojených státech. Nákupem nemovitosti v hodnotě nad 500 000 EUR (590 000 USD) ve Španělsku získáte také vízum na dva roky, které si pak budete muset každých pět let obnovovat.

Ceny víz se liší v závislosti na vaší národnosti a také na typu víza, o které žádáte. Obecně lze říci, že nejvyšší náklady na víza mají občané USA a Kanady, jejichž ceny se pohybují od 100 do 1000 EUR (120-1180 USD) v závislosti na typu víza. Ostatní národnosti platí méně, náklady se pohybují od 70 do 150 EUR (82-177 USD).

BYDLENÍ VE ŠPANĚLSKU

Pronájem ubytování ve Španělsku může být složitější. Trh s nájemním bydlením vyžaduje, abyste proskákali mnoho byrokratických obručí. Zajímavé je, že nákup nemovitosti jako cizinec může být ještě jednodušší než pronájem. A najitím bydlení ve Španělku vám rádi pomůžeme. V naší nabídce najdete mnoho krásných nemovitostí.

Dobrou zprávou je, že ve Španělsku neexistují žádná omezení týkající se vlastnictví nemovitostí pro cizince. Koupí domu v hodnotě nad 500 000 EUR (590 000 USD) získáte také Zlaté vízum, které vám umožní žít ve Španělsku.

Pokud si chcete pronajmout dům nebo byt, mějte na paměti základní pravidlo bydlení ve Španělsku: Nikdy nepřijímejte ústní dohodu a požadujte písemnou smlouvu. Obecně platí, že španělské právo je na straně nájemníků - chrání jejich práva. Přesto není neobvyklé, že po vás pronajímatelé požadují doložení dostatečných finančních prostředků nebo aby s vámi smlouvu podepsal ručitel.

Ceny nájmů se velmi liší podle toho, kde chcete bydlet. Velká města jako Barcelona a Madrid jsou přirozeně mnohem dražší než místa jako Valencie nebo Bilbao.

ZDRAVOTNÍ PÉČE VE ŠPANĚLSKU

V této části se zastavíme u španělského zdravotního systémmu a zdravotního pojištění.

Veřejná zdravotní péče ve Španělsku je bezplatná a zahrnuje služby primární péče, jako je rodinné lékařství, pediatrie, ošetřovatelské služby, porodní asistentky a fyzioterapeuti, stejně jako pohotovostní a diagnostické preventivní služby. Zubní péče pro dospělé, korekční brýle a některé ortopedické služby a farmaceutické zboží nejsou zdarma. Náklady se budou lišit v závislosti na vašem příjmu.

Pokud jste legální rezident a pracujete ve Španělsku, máte nárok na veřejnou zdravotní péči a budete se muset zaregistrovat u místního sociálního zabezpečení, abyste získali svůj zdravotní průkaz (tarjeta sanitaria individual). Mějte na paměti, že tuto kartu budete muset ukázat při každé návštěvě lékaře. Pokud nemáte nárok na žádný typ veřejné zdravotní péče, můžete se rozhodnout pro systém plateb v minimální výši 60 EUR (70 USD) měsíčně.

BANKY A DANĚ VE ŠPANĚLSKU

Otevření bankovního účtu ve Španělsku je poměrně jednoduché. Nejlepší španělské banky nabízejí účty pro rezidenty i bankovní účty pro nerezidenty. Jakmile získáte povolení k pobytu, můžete jej převést na účet rezidenta.

Španělští rezidenti i nerezidenti musí na konci každého daňového roku podat daňové přiznání. Pokud nejste rezidentem, musíte platit daně pouze ze svého španělského příjmu, pokud jste ve Španělsku nepracovali déle než 183 dní v roce. Zajímá vás, jak vysoká je daň ve Španělsku? To záleží na typu daně. Například daň z příjmu se pohybuje od 19 % do 45 % v závislosti na tom, kolik vyděláváte.

VZDĚLÁNÍ VE ŠPANĚLSKU

Možná budete chtít zvážit zapsání svých dětí do mezinárodních škol, pokud se s rodinou přestěhujete do Španělska. Školský systém ve Španělsku se skládá z veřejných, polosoukromých a soukromých škol. Španělský školní systém je dobrý, mezinárodní školy v zemi mají vysoké národní i mezinárodní hodnocení. Tyto školy obvykle umožňují dětem dodržovat mezinárodně uznávané osnovy s angličtinou jako primárním vyučovacím jazykem a španělštinou jako cizím vyučovacím jazykem.

Vzdělávací systém ve Španělsku má některé zvláštnosti. Střední škola je rozdělena do tří povinných ročníků a dvou dalších dobrovolných ročníků nazývaných Bachillerato. Škola je povinná pouze do 16 let, tedy tři roky povinné střední školy. Většina španělských studentů však chce studovat na univerzitě, a proto potřebují Bachillerato.

ŽIVOT VE ŠPANĚLSKU

Jak se žije ve Španělsku? Před přesídlením se seznamte s kulturou a životním stylem... Země je celkově přátelská a otevřená cizincům. Přesto je dobré vědět, co očekávat, než tam budete žít.

Život ve Španělsku má mnoho pro a proti. Počasí, jídlo a příroda jsou úžasné. Zdravotní systém je na špičkové úrovni a místní jsou vstřícní. Pokud jde o nevýhody, Španělsko má vysokou nezaměstnanost, a pokud neovládáte španělštinu, jazyková bariéra vám zpomalí proces usazování se zde.

Životní náklady ve Španělsku nejsou tak vysoké jako v jiných velkých zemích EU. Obecně platí, že ceny v jihozápadní Evropě bývají levnější než ve střední nebo severní Evropě.

Španělsko klade velký důraz na rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem. Přestože je koncept siesty ve velkých městech zastaralý, lidé si rádi dávají dlouhé pauzy na oběd, aby si odpočinuli. Stravování v metru nebo u stolu v práci je velmi odsuzováno, protože Španělé přikládají jídlu velký význam.

Rádi vám pomůžeme. Napište nám.

Share

Nemovitosti

WhatsApp