Sklenička na zdraví aneb s alkoholem to není jen tak
Ať už vás zláká oblíbená Cava k obědu, či aperitiv zvaný Fino, nezapomeňte, že tak jako u nás, i ve Španělsku platí jistá omezení.
Na co se připravit?
Španělští řidiči mají na rozdíl od našich povolenou hladinu 0,5 promile alkoholu v krvi. Poněkud přísnější pravidla platí pro začínající řidiče, kteří mají praxi s řízením vozidel kratší než dva roky. Ti mají povoleno pouze 0,3 promile. Stejně jako tito začátečníci jsou na tom s omezením alkoholu řidiči z povolání.
Nachytají-li vás při jízdě pod vlivem alkoholu nad rámec povoleného limitu, vystavujete se pokutě ve výši 300-600 €. V horším případě vás čeká odebrání řidičského průkazu na tři měsíce až čtyři roky. Nejpřísnější trest vás může dokonce poslat do vězení, a to na dobu osmi až dvanácti týdnů, nebo tří až osmi měsíců.
Alkohol na veřejnosti
Pokud se vydáte na výlet do Madridu, láhev s povzbudivým mokem raději schovejte. V hlavním městě Španělska je pití alkoholu na ulicích a veřejných prostranstvích od roku 2002 zakázáno. Zákon platí také ve Valencii a na Kanárských ostrovech.
Ptáte se, co stálo v pozadí? Jedná se o legislativní reakci na takzvaný Botellón, což je označení pro shromáždění lidí, kteří začínají se zábavou a konzumací alkoholu na veřejných místech ještě dříve, než se vydají do nějakého podniku.
Jak je to u nás?
Obecně závaznou vyhláškou zakazují města konzumaci alkoholu také v České republice. Popíjení alkoholu je pod pokutou zakázáno zpravidla na náměstích, v parcích a památkových zónách. Zákaz se dále vztahuje i na nejbližší okolí škol, dětských hřišť a zastávek hromadné dopravy. Existují zde ale i výjimky. Například akce, jako jsou silvestr a vánoční trhy, během jejichž trvání je na vybraných prostranstvích konzumace alkoholu povolena.
V Praze vás za porušení vyhlášky čeká bloková pokuta 1 000 Kč. V Brně skončíte u trestního řízení s maximální výší pokuty až 100 000 Kč. Leckoho překvapí, že obdobná pravidla platí krom dalších měst i v Plzni a Českých Budějovicích.